Stooptik - obchody s oční optikou přidat k oblíbenýmZasílání slevových akcí na e-mail přidat k oblíbenýmPřidat k oblíbeným

brýlové čočky

Nejste schopni se zorientovat v široké nabídce brýlových čoček? Nemůžete se rozhodnout, který produkt je právě pro Vás nejvýhodnější? Pak Vám nabízíme stručný přehled jednotlivých produktů.

 Volbu správných brýlových čoček ovlivňuje řada faktorů, které souvisí se způsobem života. Při výběru je důležité nespěchat a velmi důkladně zvážit všechny požadavky.

Skleněné / plastové

Skleněné (minerální)

 

jedná se o nejstarší a nejlevnější materiál pro výrobu brýlových čoček dodnes používán avšak dávno již překonán.

 • výhody:
  • vysoká odolnost vůči oděru.
 • nevýhody:
  • vysoká hmotnost
  • křehkost a tříštivost -- nebezpečí úrazu oka! NEDOPORUČUJEME PRO DĚTI!
  • Minimální UV filtr.

 

Plastové (organické)

 • výhody:
  • o více než 50% nižší hmotnost
  • pružnost a relativní nerozbitnost
  • UV filtr.
 • nevýhody:
 • nízká odolnost vůči poškrábání -- řeší se tvrzenou vrstvou

Polykarbonát

speciální plastový materiál pro výrobu brýlových čoček, dříve používaný v leteckém průmyslu. Je extrémně odolný vůči rozbití a nárazu (až 12 x oproti běžnému plastu) lehký a pružný a díky vyššímu indexu lomu i tenčí. Tento materiál chrání 100% před UV zářením. Pro všechny tyto vlastnosti je doporučován do vrtaných a sportovních brýlí a také pro děti.

 

Trivex

nejnovější optický materiál vykazující vysokou odolnost vůči extrémnímu tlaku a oproti běžným plastovým čočkám jsou až 10 krát pevnější a o 20% lehčí při zachování výborných optických vlastností. Tyto čočky jsou prakticky nerozbitné a vhodné především do vrtaných obrub.

Jednoohniskové čočky

Jsou čočky s jedním ohniskem. V brýlové korekci jsou tedy používány k dívání na jednu vzdálenost a to dle příslušné refrakční vady. Dalekozrakost  ? se koriguje spojnou neboli plusovou čočkou a Krátkozrakost (myopie) rozptylnou nebo také minusovou čočkou. Zvláštním případem je pak stařecká vetchozrakost známá také jako presbyopie, kterou je pak možno korigovat jak plusovou tak i minusovou čočkou, jednoduše mluvíme o brýlích na čtení. Tyto čočky jsou nabízeny skleněné (minerální) nebo plastové (organické) Speciálními materiály jsou pak polykarbonát a trivex. Všechny již zmíněné brýlové čočky je možno opatřit tvrzenou, antireflexní či hydrofobní úpravou a pořídit ve sférickém i asférickém provedení popřípadě v různých indexech lomu.

Víceohniskové čočky

bifokální (dvouohniskové) č.

jak již název sám napovídá, jedná se o čočky se dvěmi ohnisky, tedy dvě čočky v jednom. Na čočce jednoohniskové, určené do dálky, je v její spodní části přidána menší čočka (ve tvaru půlměsíčku) na blízko. Taková čočka zasazená v brýlové obrubě pak umožňuje pohled jak na dálku tak i současně na blízko aniž by bylo nutno brýle střídat. Tyto čočky jsou určeny pro presbyopy ametropy(osoby potřebující brýle na dálku). Nevýhodou těchto čoček je ostrý přechod z pohledu na dálku na blízko a viditelný skok obrazu. Tyto problémy však s plným komfortem řeší čočky multifokální (progresivní)

Multifokální (víceohniskové) č.multifokální čočka, také nazývaná jako progresivní, je zatím nejkomplexnější čočka poskytující plný komfort vidění na všechny vzdálenosti. Na rozdíl od čoček bifokálních, kde je nositel omezen pouze na pohled na dvě vzdálenosti a to na dálku (nekonečno), pro oko od 5 až 6 metrů dále a na blízko, tedy 30 až 40 cm což je běžná čtecí vzdálenost. Celá oblast mezi těmito mezními hodnotami je u bifokálních čoček nevykryta a člověk tak nevidí na tyto vzdálenosti ostře. U multifokálních čoček je tedy přechod z dálky na blízko plynulý a pro oko zcela přirozený. Tato čočka je vhodná pro ty co nosí brýle na dálku a současně již potřebují i vypomoct brýlemi na čtení.


Vysokoindexové čočky

laicky řečeno čočky ztenčené. Díky vyššímu indexu lomu použitého materiálu se dosáhne nižší tloušťky čočky při zachování dioptrické hodnoty. Běžný plastový či skleněný materiál dosahuje indexu lomu 1,5. Čím vyšší index lomu -1,56 1,6 1,7...tím tenčí čočka. U vyšších dioptrických hodnot je použití materiálu s vyšším indexem lomu téměř nezbytné.
Pozor: u vysokoindexových čoček je nutno použít antireflexní úpravu, neboť se zvyšujícím se indexem lomu se zvyšuje i odrazivost.

Asférické čočky

takovéto čočky dosahují ploššího zakřivení, nejsou tedy tak vypouklé, což je vidět především u vyšších plusových dioptrií a současně eliminují zkreslení obrazu v okrajových částech brýlového skla. V praxi to znamená, že takováto čočka je plošší, tenčí, má přesnější zobrazovací vlastnosti a z estetického hlediska nezpůsobuje zvětšování oka „za brýlemi“.

Povrchové úpravy

tvrzení

tvrzení je základní povrchová úprava na plastových čočkách zvyšující odolnost čoček proti poškrábání a současně tak jejich životnost. Čočky NIKON pak poskytují speciální křemičité tvrzení, které ještě více zvyšuje tvrdost čočky.
POZOR: rozdílný účinek tvrzení je u čočky minerální (skleněné) a plastové. Zatímco u plastu se tvrzením zvyšuje odolnost vůči poškrábání, u skla se jedná pouze o zvýšení bezpečnosti proti úrazu oka při nechtěném rozbití. Tvrzené sklo se při rozbití „rozsype“ na drobné neostré úlomky, kdežto u netvrzeného zůstávají dlouhé ostré střepy, které můžou poranit oko.

antireflexní úprava

Odstraňuje nepříjemné a rušivé odlesky na přední i zadní straně čočky, což má svůj důvod estetický -- sklo se v brýlích tak neleskne a vytváří se tak dojem „jako by tam ani nebylo“, ale především důvod praktický, kdy oko nemusí zaostřovat na odrazy vznikající na vnitřní straně čočky, tím se značně eliminuje rychlá únava očí a následná bolest očí a případně i hlavy. Antireflexní úprava současně zvyšuje propustnost viditelného světla, pohled se tak stává jasnější a ostřejší.

hydrofobní vrstva

je to nejsvrchnější vrstva nanášena na čočky, která ještě více zvyšuje její ochranu a životnost. Svými vodo a olejo odpudivými vlastnostmi se čočka méně špiní a daleko lépe čistí.

super hydrofobní úprava

zatím nejnovější a nejúčinnější hydrofobní vrstva nanášena na brýlové čočky. Tato vrstva má ještě výraznější hydrofobní a oleofobní účinky. Čočka s touto úpravou je daleko odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám, které neulpívají na povrchu, snadněji se tak čistí a eliminuje riziko poškrábání na minimum.

PC filtr

Je speciální filtr na brýlových čočkách vhodný především pro všechny, kteří tráví většinu času s počítačem. Filtruje nežádoucí elektromagnetické záření monitorů a obrazovek a díky vysokým antistatickým vlastnostem tohoto filtru, omezuje usazování prachu a eliminuje tak možnost poškrábání při čištění čoček.

Barevná a zabarvovací skla

BAREVNÉ ČOČKY: Všechny plastové čočky lze barvit dle požadavků zákazníka, v širokém spektru barevných odstínů a intenzity zabarvení, která se určuje mírou propustnosti neboli transmise viditelného světla, nejčastěji však mírou zabarvení v procentech. U hotových slunečních brýlí se často setkáváme se zjednodušeným označením míry zabarvení v číselném odstupňování: kategorie 0-4.

 

 

KATEGORIE

 

ZABARVENÍ

 

PROPUSTNOST

 

POPIS

 

0

 

1%-20%

80%-100%

bezbarvá nebo lehce tónovaná

-„kosmetické zabarvení“

1

 

20%-57%

43%-80%

lehce tónovaná

-mírné sluneční světlo

2

 

57%-82%

18%-43%

středně tónovaná

-střední sluneční světlo

3

 

82%-92%

8%-18%

tmavě tónovaná

-mimořádné sluneční světlo-hory,moře

4

 

92%-97%

3%-8%

silně tónovaná

-výjimečné sluneční světlo-hory,moře

-nevhodné pro řidiče

gradál

Barva může být nanesena rovnoměrně po celé ploše ale také postupně, neboli gradačně (v horní části nejtmavší, směrem ke spodnímu okraji slábne zabarvení). Takto zabarvená skla jsou vhodná zejména pro řidiče.

samozabarvovací čočky

Fotochromatické (samozabarvovací) čočky prošly v posledních letech značným vývojem. Nejstarším fotochromatickým materiálem který se dodnes používá byl použit v minerálních (skleněných) čočkách. Především u starší generace je stále ještě vžit název „heliovar“ používaný obecně pro zabarvovací čočky. Všechny jeho negativní vlastnosti jsou spojeny nejen s negativními vlastnostmi skla jako je přílišná váha a křehkost materiálu ale především jeho nedostatečnou schopnosti a pomalou rychlosti zabarvování. Daleko lepších vlastnostech dosahují fotochromatické materiály plastové. Nejlepších vlastností dosahují zabarvovací čočky od firmy Transitions a zatím jejich poslední generace s obchodním označením Transitions V.

čočky Transitions

polarizační čočky

polarizační filtr eliminuje horizontálně odražené světlo. V praxi to znamená že odstraňuje nepříjemné a oslňující odlesky od lesklých vodorovných ploch jako je mokrá vozovka, hladina vody, lesknoucí se palubní deska automobilu a podobně. Polarizační čočky jsou vhodné do slunečních brýlí pro celoroční nošení a především pro řidiče, rybáře, lyžaře a jiné sportovní aktivity.

driwear

unikátní spojení fotochromatické (samozabarvovací) a polarizační čočky. Jediná čočka nereagující pouze na UV záření ale i na viditelné světlo, zabarvuje se tedy jak na venkovním světle tak i za sklem v automobilu. Svým základním zabarvením (žlutozelený odstín) zvyšuje kontrast za zhoršených světelných podmínek(šero, mlha). Díky polarizaci eliminuje oslnění od lesklých horizontálních ploch(odlesk od palubní desky, sluncem ozářená mokrá vozovka a pod.)Správná péče o brýlové čočky
• brýle čistěte s použitím speciálních čisticích sprejů na brýlové čočky s antireflexní vrstvou
• na vyleštění používejte utěrku z mikrovlákna
• brýle je nutné přenášet v ochranném pouzdře a nepokládat je čočkami na plochu
• brýle sundavejte zásadně oběma rukama
• nenechávejte brýle ve vnitřním prostoru automobilu a nevystavujte je příliš vysokým teplotám


Aktuality

Úprava provozní doby

Kohoutovice

Konec receptů

Pojišťovny od 1.8.2019 již nepřispívají na brýle. Přijďte si pro brýle k nám. Vyšetříme Váš zrak.

Přeměřte si u nás zrak!

V naší optice Vám po předchozí domluvě přeměří zrak náš zkušený optometrista. Přeměření zraku probíhá pomocí autorefraktometru, který určí přesné hodnoty Vaší refrakční vady. Pro jemné dokorigování refrakce dle Vašich subjektivních pocitů následně využíváme klasické metody sklíčkování, díky čemuž si budete moci zvolit takové dioptrie, které Vám ...

Nová kolekce slunečních a dioptrických brýlí Vogue Light and Shine!

Vyberte si brýle stejné, jako nosí brazilská modelka Adriana Lima! Nová kolekce slunečních a dioptrických brýlí Vogue Light and Shine je inspirovaná létem stráveným v Los Angeles!

Letošním trendem jsou kulaté obroučky!

Jedním z letošních trendů v nošení dioptrických brýlí jsou kulaté obroučky. Značka Ray-Ban se proto rozhodla oblíbený model brýlí Clubmaster přizpůsobit tomuto nadčasovému retro stylu. V našich optikách i v e-shopu proto naleznete exkluzivní modely dioptrických brýlí Ray-Ban v jedinečném retro kulatém tvaru!Stooptik - obchody s oční optikou

NAŠE PRODEJNY

Brno-Bystrc
MAX-centrum
Kubíčkova 8
tel.: 539 011 450
e-mail: stooptik@stooptik.com
Brno-Kohoutovice
budova pošty
Libušina tř.2
tel.: 539 013 991
e-mail: kohoutovice@stooptik.com

Stooptik - obchody s oční optikou

PRODÁVANÉ ZNAČKY

1-Day acuvue adidas adidas originals AIR OPTIX Anti-fog Aqua ARMANI EXCHANGE ARNETTE Autosol B&S BaS BEAUSOLEIL Betty Barclay Biofinity BIOTRUE BRESSER by Omega Optix Carrera CENTROSTYLE ColorOptic COLOROPTIK ColourVUE Cooline Crazy Dog CROCS ČIBR ČTYŘLÍSTEK Dailies DILEM DOLCE & GABBANA ELLE EMPORIO ARMANI ESPRIT FOR EYE GAIN HIS HORSEFEATHERS HOYA HUGO BOSS JAGUAR Jean Reno Julbo LACOSTE Leader Leader C2 LENNONKY LOOK LUPA MARC JACOBS MEXX MR. GAIN Nano NEOROSAN Nikon NO FOG O´NEILL OAKLEY ocean OKULA OMEGA OPTI FREE Optiplus Panolux Phantasee POLARGLARE Polaroid PORSCHE DESIGN PRIMA Progear Eyeguard Pure Vision R2 Ray-Ban REBORN REKAX RELAX RENU RESERVE RUDY PROJECT s.Oliver Silhouette SofLens SOLOCARE SPORT FRAME TEC TOMMY HILFIGER TRANSITIONS UNITED COLORS OF BENETTON Viewlux VOGUE XXX REZIE
Stooptik - obchody s oční optikou

PŘÍJMÁME PLATEBNÍ KARTY, DÁRKOVÉ POUKAZY A ŠEKY

Stooptik - obchody s oční optikou Stooptik - obchody s oční optikou
Naše prodejny | Provozovatel | Články o optice na i-Bryle.cz | i-Bryle.cz e-shop s oční optikou STOOPTIK © 2012