Stooptik - obchody s oční optikou přidat k oblíbenýmZasílání slevových akcí na e-mail přidat k oblíbenýmPřidat k oblíbeným

kontaktní čočky

 

Dělění kontaktních čoček

Kontaktní čočky lze dělit dle několika kritérií, tím nejzákladnějším je materiál a tím vznikají  dvě základní skupiny a to  měkké kontaktní čočky a tvrdé kontaktní čočky.

Měkké kontaktní čočky

Měkké kontaktní čočky se dále dělí na

 • hydrofobní, (díky jejímu nesmáčivému povrchu není pro aplikaci čoček vhodná ) a hydrofilní, nebo také hydrogelové kontaktní čočky.
 • Hybridní kontaktní čočky, kam patří např. známé silikonhydrogelové kontaktní čočky, které kombinují materiály jak už název napovídá silikon (který má vysokou propustnost pro kyslík) a výšebobtnavého hydrogelu.

Kontaktní čočky dle obsahu vody.

Pro pohodlné nošení kontaktní čočky je důležitý její obsah vody a s tím i související propustnost pro kyslík. Podle tohoto hlediska můžeme dále dělit měkké kontaktní čočky:

 • s nízkým obsahem vody (do 45%)

 • středním obsahem vody (do 60%)

 • vysokým obsahem vody (do 90%)

Poznámka: U tvrdé kontaktní čočky se posuzuje propustnost pro plyny (kyslík), na základě toho je dělíme do dvou skupin a to na plynonepropustné (kontaktní čočky vyrobené z PMMA) a plynopropustné (vyrobené z RGP).

Kontaktní čočky dle korekce.

Dále můžeme dělit kontaktní čočky podle korekce:

 • sférické kontaktní čočky - pro korekci myopie (do +8D), hypermetropie (do -12D)

 • tórické kontaktní čočky - ke korekci astigmatismu (od -0,75D cylindru)

 • bifokální a progresivní kontaktní čočky - používané ke korekci presbyopie

Kontaktní čočky dle doby nošení.

Nejčastějším a důležitým kritériem je doba nošení kontakních čoček, podle, které rozdělujeme čočky na:

 • Jednodenní kontaktní čočky -- tento typ kontaktní čočky se nasazuje a sundává v jeden den, tzn. čočka se ráno, nebo podle potřeby zákazníka nasádí a večer se vyndá. Není určená k přespávání. Pokud se nejedná o čočky jednodenní, musí být po vyndání z oka očištěná a vložená do uchovávacího roztoku.

 • Čočky s dobou prodlouženého nošení -- tento typ čoček je určený i ke krátkodobému přespání, ale maximálně po dopu 6 nocí., tzn. Zákazník může nosit čočku bez vyndání z oka 7 dní/ 6 nocí. Poté musí být čočka opět z oka vyjmuta a očištěná pomocí systému péče o kontaktní čočky (desinfekční roztok, peroxidový systém.... podle typu čoček).

 • Čočky s kontinuálním nošením -- S těmito čočkami může zákazník přespávat až po dobu 30 dnů bez vyndání z oka. Jelikož je umožněno zákazníkovi v čočkách i přespávat, je na čočku kladen větší důraz na její propustnost pro kyslík, abychom eliminovalili možné potíže (jako je např. Neovaskularizace, hypoxie rohovky...), kde riziko vzniku spojený s přespáváním v čočkách se zvyšuje. Pro tento typ nošení jsou kontaktní čočky vyráběny ze silikohhydrogelu, které mají dobrou propustnost pro kyslík.

Kontaktní čočky dle doby použitelnosti.

 Z hlediska doby, po kterou je čočka použitelná můžeme ještě kontaktní čočky rozdělit na:

 • Konvenční -- doba použitelnosti této čočky je jeden rok, záleží samozřejmě na to, jak se zákazník o čočku stará, jak ji čistí...(neboť špatné čištění kontaktní čočky zkracuje její dobu nošení, usazeniny na kontaktní čočce způusobují dráždění oka a tím i její diskomfort nošení v horším případě může způsobit i potíže na oku)

 • výměnné systémy -- kam řadíme zbylé čočky jako jsou čočky jednodenní (čočka se nasadí a po vyjmutí tentýž den z oka se vyhodí. Výhodou této čočky je, že že se nemusí čistit, nevýhodou pro některé zákazníky je, že jsou tyto čočky měkké a tím mohou být pro někoho hůře aplikovatelné), dále sem řadíme čtrnácti denní, měsíční a asi nejvíce rozšířené tříměsíční. O zbylé jmenované čočky je nutné se starat/ čistit je. K tomu slouží systém péče o kontaktní čočky.

Tvrdé kontaktní čočky

Dalším rozdělení kontaktních čoček, především těch tvrdých, může být dle jejich průměru. Z hlediska tohoto kritéria můžeme rozdělit čočky do 3 skupin a to na:

 • Korneální kontaktní čočky - Do této skupiny řadíme tvrdé kontaktní čočky vyrobené z PMMA, nebo RGP, jejichž průměr je v rozmezí 8,5 -- 9 mm. Taková to čočka zaujímá menší plochu na oku a tedy umožňuje rohovce, na kterou již plocha čočky nezasahuje spontálně dýchat kyslík ze vzduchu a tím je lépe snášená oproti sklerálním čočkám, které pokrývají větší plochu rohovky.

 • Semisklerální kontaktní čočky - Opět se jedná o tvrdé kontaktní čočky s průměrem 12 -- 15 mm. Do této skupiny můžeme svým průměrem zařadit i měkké kontaktní čočky , které se pohybují v rozmezí 12,5 -- 16mm.

 • Sklerální kontaktní čočky - Jedná se o nejstarší typ tvrdé kontaktní čočky, jejichž průměr může být v rozmezí 15-25mm. Okraj této čočky zasahuje až na bělimu, podle toho název sklerální. Dnes se s těmito čočkami setkáváme jen při vyjmečných aplikacím např po uráze z kosmetického důvodu.

Ostatní kontaktní čočky

Z odbornějšího hlediska bychom dále mohli kontaktní čočky dělit jako:

 • optické (které slouží ke korekci refrakční vady oka, jsou vhodné také ke korekci nestéjné refrakce pravého a levého oka)

 • protetické (jedná se o barevné kontaktní čočky aplikované za účelem estetickým, který vyrovnává, kryje, dotváří kosmetické vady oka)

 • kosmetické (barevné čočky, které si zákazník aplikuje, když si chce zěnit barvu očí, zvýraznit barvu očí)

 • terapeutické (jak už název napovídá jedná se o čočky pro léčebé účely)

 • preventivní (tyto čočky mají předcházet vzniku komplikací např. Po úraze, operaci oka)

 • diagnostické (které napomáhají lékařům při vyšetření oka)


Aktuality

Úprava provozní doby

Kohoutovice

Konec receptů

Pojišťovny od 1.8.2019 již nepřispívají na brýle. Přijďte si pro brýle k nám. Vyšetříme Váš zrak.

Přeměřte si u nás zrak!

V naší optice Vám po předchozí domluvě přeměří zrak náš zkušený optometrista. Přeměření zraku probíhá pomocí autorefraktometru, který určí přesné hodnoty Vaší refrakční vady. Pro jemné dokorigování refrakce dle Vašich subjektivních pocitů následně využíváme klasické metody sklíčkování, díky čemuž si budete moci zvolit takové dioptrie, které Vám ...

Nová kolekce slunečních a dioptrických brýlí Vogue Light and Shine!

Vyberte si brýle stejné, jako nosí brazilská modelka Adriana Lima! Nová kolekce slunečních a dioptrických brýlí Vogue Light and Shine je inspirovaná létem stráveným v Los Angeles!

Letošním trendem jsou kulaté obroučky!

Jedním z letošních trendů v nošení dioptrických brýlí jsou kulaté obroučky. Značka Ray-Ban se proto rozhodla oblíbený model brýlí Clubmaster přizpůsobit tomuto nadčasovému retro stylu. V našich optikách i v e-shopu proto naleznete exkluzivní modely dioptrických brýlí Ray-Ban v jedinečném retro kulatém tvaru!Stooptik - obchody s oční optikou

NAŠE PRODEJNY

Brno-Bystrc
MAX-centrum
Kubíčkova 8
tel.: 539 011 450
e-mail: stooptik@stooptik.com
Brno-Kohoutovice
budova pošty
Libušina tř.2
tel.: 539 013 991
e-mail: kohoutovice@stooptik.com

Stooptik - obchody s oční optikou

PRODÁVANÉ ZNAČKY

1-Day acuvue adidas adidas originals AIR OPTIX Anti-fog Aqua ARMANI EXCHANGE ARNETTE Autosol B&S BaS BEAUSOLEIL Betty Barclay Biofinity BIOTRUE BRESSER by Omega Optix Carrera CENTROSTYLE ColorOptic COLOROPTIK ColourVUE Cooline Crazy Dog CROCS ČIBR ČTYŘLÍSTEK Dailies DILEM DOLCE & GABBANA ELLE EMPORIO ARMANI ESPRIT FOR EYE GAIN HIS HORSEFEATHERS HOYA HUGO BOSS JAGUAR Jean Reno Julbo LACOSTE Leader Leader C2 LENNONKY LOOK LUPA MARC JACOBS MEXX MR. GAIN Nano NEOROSAN Nikon NO FOG O´NEILL OAKLEY ocean OKULA OMEGA OPTI FREE Optiplus Panolux Phantasee POLARGLARE Polaroid PORSCHE DESIGN PRIMA Progear Eyeguard Pure Vision R2 Ray-Ban REBORN REKAX RELAX RENU RESERVE RUDY PROJECT s.Oliver Silhouette SofLens SOLOCARE SPORT FRAME TEC TOMMY HILFIGER TRANSITIONS UNITED COLORS OF BENETTON Viewlux VOGUE XXX REZIE
Stooptik - obchody s oční optikou

PŘÍJMÁME PLATEBNÍ KARTY, DÁRKOVÉ POUKAZY A ŠEKY

Stooptik - obchody s oční optikou Stooptik - obchody s oční optikou
Naše prodejny | Provozovatel | Články o optice na i-Bryle.cz | i-Bryle.cz e-shop s oční optikou STOOPTIK © 2012